This European style concealed hinge is for face frame cabinets – a great upgrade or replacement for your kitchen build or remodel. If you desire a cleaner, more contemporary style then fully concealed hinges are the way achieve the look. Features adjustment cam that automatically positions the door depth as desired without the hassle of loosening screws and manual positioning, and micro side to side adjustment. This self-closing hinge pulls the door closed for the last few inches of travel and keeps it shut. Mounting hardware and instructions included for DIY friendly installation.
Features:
3/4 inch overlay for face frame cabinets
Cam for depth adjustment, micro side to side adjustment
108 degree opening angle
Package of twenty (20)
All essential mounting hardware included for an effortless installation
Specifications:
Width: 2-1/4″
Length: 2-15/16″
Hinge Mount: Partial Overlay
Opening Angle: 108
Material: Steel
Installation Type: Screws
Cup Depth: 1/2″
Cup Diameter: 1-3/8″
Boring Distance: 1/4″
Since 1893, Hickory Hardware has built a reputation as the world’s premier producer and preferred supplier of quality decorative cabinet Hardware.
Additional Hickory Hardware Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hickory Hardware Products
Hickory Hardware Concealed Face Frame Hinges Collection
Specifications
| Insulation Type | Screw |
| Material | Steel |
| Hinge Type | Concealed Euro |
| Arm Type | Half Cranked |
| Bulk Pack | Yes |
| Cabinet Type | Face Frame |
| Soft Close | No |
| Adjustable Height | No |
| 3-Way Adjustable | No |
| Adjustable Depth | Yes |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Demountable | No |
| Hinge Mount | Partial Overlay |
| Self Closing | Yes |
| Product Weight | 1.6 lbs. |
| Quantity | 20 |
| Bottom Diameter | 0.25 mm |
| Cup Depth | 0.47 in. |
| Cup Depth mm | 12 mm |
| Cup Diameter | 1.38 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Max Cabinet Door Thickness | 0.75 in. |
| Max Cabinet Door Thickness mm | 18 mm |
| Mount Centers | 1.77 in. |
| Mount Centers mm | 45 mm |
| Opening Angle | 108 |
| Overlay | 3/4 Inch |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Concealed Face Frame Hinges |
| Color | Bright Nickel, Polished Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |




Reviews
There are no reviews yet.