James Martin Vanities 165-V31.5-BM Features:
Covered under James Martin Vanities’ 1 year limited warranty
Constructed from MDF, wood, wood veneers and stone composite
Coordinates with products from the Auburn line seamlessly
Console installation – sink sits atop a console base
Sink comes pre-drilled with 1 faucet hole for use with a single hole faucet
Rear drain placement increases available space under the sink
Mounting hardware included
James Martin Vanities 165-V31.5-BM Specifications:
Overall Length: 31-1/2″ (left to right of sink)
Overall Width: 18-3/4″ (front to back of sink)
Overall Height: 34-1/8″ (bottom of base to top of sink)
Basin Depth: 4-3/8″ (top to bottom of basin)
Drain Connection Size: 1-3/4″
Number of Faucet Holes: 1
Additional James Martin Vanities Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all James Martin Vanities Products
James Martin Vanities Auburn Collection
Specifications
| Drain Connection | 1.75 in. |
| Length | 31.5 in. |
| Width | 18.75 in. |
| Height | 34.125 in. |
| Backplate Depth | 4.4 in. |
| Sink Length | 20.98 in. |
| Sink Width | 13.47 in. |
| Base Width | 18.625 in. |
| Backplate Height | 28.875 in. |
| Bar Length | 31.5 in. |