Charismatic and fashionable, the soft square design of Milan has matured from a daring new shape to a timeless classic. The simple stepped accents of this 1-3/16″ overall length square cabinet knob makes this a go-to for a variety of cabinet styles. Pair this Jeffrey Alexander knob with three standard pull lengths and an appliance handle in eight finishes that range from traditional to contemporary, and complete any transitional or modern design. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality zinc for lasting durability
One 1″ and one 1-3/4″ breakaway screws included
Individually wrapped to protect the product from damage
Covered by a limited lifetime warranty
Perfect for Kitchens, Baths, Closets, and Furniture
Includes 1 knob and mounting hardware
Designed with bottom “tooth” nib to grip and prevent turn/spin once installed and hold the knob in place
Specifications:
Length: 1-3/16″
Width: 1-3/16″
Projection: 1″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Milan 1 Collection
Specifications
| Product Weight | 0.09 lbs. |
| Width | 1.1875 in. |
| Length | 1.1875 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1 in. |
| Length mm | 30 mm |
| Projection mm | 25 mm |
| Width mm | 30 mm |
| Base Width | 0.8125 in. |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Style | Square Knobs |
| Handshower | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Milan 1 |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Antique Brass, Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Distressed Antique Brass, Gun Metal, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |












Reviews
There are no reviews yet.