With its soft square faceted design, resembling an emerald-cut jewel, Ella’s dazzling personality adds brilliance to any kitchen. This 1-1/4″ overall length cabinet knob coordinates with a wide chamfer pull with strap detail. The pull is available in three standard pull lengths and an appliance handle. Available in five luxurious finishes, this collection is the epitome of “jewelry for kitchens.” Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Ella collection
8-32 x 1 screw(s) included for easy installation
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 knob
Individually wrapped
Soft faceted emerald cut design
Specifications:
Length: 1-1/4″
Width: 7/8″
Projection: 1-1/8″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Ella Collection
Specifications
| Width | 0.875 in. |
| Length | 1.25 in. |
| Product Weight | 0.15 lbs. |
| Projection | 1.125 in. |
| Quantity | 1 |
| Base Width | 0.5625 in. |
| Width mm | 22 mm |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Length mm | 32 mm |
| Projection mm | 29 mm |
| Thermostat | Transitional |
| Material | Zinc |
| Style | Rectangular Knobs |
| Bulk Pack | No |
| Handshower | No |
| Collection | Ella |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |










Reviews
There are no reviews yet.