The curved profile of Alvar, from Jeffrey Alexander, is a graceful yet straightforward, contemporary look that is particularly enchanting. This 5-3/4″ overall length pull is available in four other pull center-to-center options to accommodate multiple drawer and door sizes to achieve a streamlined, clean configuration. Accent painted or stained cabinets with this beautiful Satin Nickel pull, or mix in one of the other six finishes on two-toned designs. This pull collection blends well with raised panel, flat panel and Shaker style cabinets. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Alvar collection
8-32 x 1 screw(s) included for easy installation
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull and mounting hardware
Individually wrapped to protect finish and prevent damage
Aging in Place and ADA friendly hand clearance
Specifications:
Center to Center: 5-1/16″ / 128mm
Length: 5-3/4″
Width: 3/8″
Projection: 1-1/16″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Alvar Collection
Specifications
| Product Weight | 0.22 lbs. |
| Width | 0.375 in. |
| Quantity | 1 |
| Length | 5.75 in. |
| Center to Center | 5.0625 in. |
| Center to Center mm | 128 mm |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection | 1.0625 in. |
| Base Width | 0.375 in. |
| Length mm | 146 mm |
| Projection mm | 27 mm |
| Width mm | 10 mm |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Style | Handle Pulls |
| Base Material | Zinc |
| Handshower | No |
| ADA | Yes |
| Collection | Alvar |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Matte Black, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Bronze, Satin Nickel |














Reviews
There are no reviews yet.