Leyton’s relaxed yet distinctive asymmetrical silhouette is fun and flexible. An ideal complement to mid-century modern design with its clean lines and gentle curves, this 8-15/16″ overall length Jeffrey Alexander pull collection also harmonizes with contemporary design’s straight lines and geometric shapes. Four additional standard pull lengths are available to mix and match in a project to achieve a clean, linear look. Choose from seven trending finishes including our rich gold tone, Satin Bronze. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Leyton collection
8-32 x 1 screw(s) included for easy installation
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Individually wrapped
Aging in Place and ADA friendly hande clearance
Specifications:
Center to Center: 7-9/16″
Length: 8-15/16″
Width: 5/16″
Projection: 1-3/16″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Leyton Collection
Specifications
| Product Weight | 0.39 lbs. |
| Width | 0.3125 in. |
| Center to Center | 7.5625 in. |
| Length | 8.9375 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.1875 in. |
| Base Width | 0.3125 in. |
| Nominal Center to Center | 7-1/2" (191mm) |
| Center to Center mm | 192 mm |
| Length mm | 227 mm |
| Projection mm | 30 mm |
| Width mm | 8 mm |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
| Handshower | No |
| Base Material | Zinc |
| ADA | Yes |
| Collection | Leyton |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Matte Black, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Bronze, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |















Reviews
There are no reviews yet.