The square bar pull structure with dashing strap detail of Zane is an unexpected and charming change to the basic bar or square bar pull. This 8-13/16″ overall length Jeffrey Alexander pull is available in five additional standard lengths, including extended pull lengths to elongate the lines of any project. Paired with a matching cabinet “T” knob in five modern finishes, Zane accents any modern or transitional design scheme with its clean lines and unique presence. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Zane collection
8-32 x 1 screw(s) included for easy installation
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull and mounting hardware
Aging in Place and ADA friendly hand clearance
Specifications:
Center to Center: 7-9/16″ / (192 mm)
Length: 8-13/16″
Width: 1/2″
Projection: 1-1/4″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Zane Collection
Specifications
| Product Weight | 0.49 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Length | 8.8125 in. |
| Center to Center | 7.5625 in. |
| Center to Center mm | 192 mm |
| Nominal Center to Center | 7-1/2" (191mm) |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Base Width | 0.3125 in. |
| Length mm | 224 mm |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 13 mm |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary, Industrial |
| Style | Bar Pulls |
| Base Material | Zinc |
| Handshower | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Zane |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | Yes |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Pewter, Matte Black, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Nickel Tones, Silver Tones |











Reviews
There are no reviews yet.