Sonoma’s substantial profile and soft lines exudes understated elegance. This Jeffrey Alexander 6-5/16″ overall length pull is available in an additional three standard lengths and is complemented by a fetching square knob. Offered in five popular finishes. Pair this collection with slab drawers and Shaker cabinets for an accomplished look. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Sonoma collection
8-32 x 1 screw(s) included for easy installation
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Aging in Place and ADA friendly hand clearance
Specifications:
Center to Center: 5-1/16″ / 128mm
Length: 6-5/16″
Width: 9/16″
Projection: 1-1/8″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Sonoma Collection
Specifications
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Base Material | Zinc |
| Style | Arch Pulls |
| Handshower | No |
| Mounting Thread | 8-32 |
| Product Weight | 0.28 lbs. |
| Center to Center | 5.0625 in. |
| Width | 0.5625 in. |
| Base Width | 0.5625 in. |
| Length | 6.3125 in. |
| Projection | 1.125 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 128 mm |
| Length mm | 160 mm |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection mm | 29 mm |
| Width mm | 14 mm |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| ADA | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Sonoma |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |











Reviews
There are no reviews yet.