Sonoma’s substantial profile and soft lines exudes understated elegance. This Jeffrey Alexander fetching 1-3/16″ overall length soft square cabinet knob complements four standard pull lengths that echo the same elegant, yet impressive features. Offered in five popular finishes. Pair this collection with slab drawers and Shaker cabinets for an accomplished look. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Sonoma collection
8-32 x 1-1/8 screw(s) included for easy installation
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 knob
Specifications:
Length: 1-3/16″
Width: 1-3/16″
Projection: 15/16″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Sonoma Collection
Specifications
| Length | 1.1875 in. |
| Product Weight | 0.14 lbs. |
| Width | 1.1875 in. |
| Projection | 0.9375 in. |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 30 mm |
| Projection mm | 5 mm |
| Width mm | 30 mm |
| Base Width | 0.5625 in. |
| Screw Size | 8-32 x 1-1/8 |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Square Knobs |
| Handshower | No |
| Mounting Thread | 8-32 |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Sonoma |
| Color | Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |













Reviews
There are no reviews yet.