The chic, European-styled, Elara cabinet pinch pull brings a fresh, upscale perspective to any room. The elegant curve of this Jeffrey Alexander pull has a generous feel in the hand. As exceptional as this pull is in design, it is also unique with offering three of the five pull options fitting two center-to-centers. This unique collection also offers a coordinating 1-1/4″ knob and is available in six top trending finishes, including Matte Black and Satin Bronze, for boundless design possibilities. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
.Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Elara collection
8-32 x 1 screw(s) included for easy installation – (2) 1″ and (2) 1-3/4″
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Specifications:
Center to Center: 12″
Length: 12-13/16″
Width: 9/16″
Projection: 15/16″
Elements: Cabinet Pinch Pull, Drawer Pinch Pull, Cabinet Tab Pull, Cabinet Finger Pull, Cabinet Lip Pull, Drawer Lip Pull
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Elara Collection
Specifications
| Product Weight | 0.88 lbs. |
| Width | 0.5625 in. |
| Center to Center | 12 in. |
| Center to Center mm | 305 mm |
| Length | 12.8125 in. |
| Projection | 0.9375 in. |
| Quantity | 1 |
| Base Width | 0.25 in. |
| Projection mm | 23.81 mm |
| Nominal Center to Center | 12" (305mm) |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Arch Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Handshower | No |
| Collection | Elara |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Elara |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Satin Bronze, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |












Reviews
There are no reviews yet.