Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Bremen 2 collection
8-32 x 1 screw(s) included for easy installation
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Specifications:
Center to Center: 5-1/16″ / 128mm
Length: 5-7/16″
Width: 1/2″
Projection: 1-1/4″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Bremen 2 Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional, Industrial |
| Base Material | Zinc |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Handshower | No |
| Width | 0.5 in. |
| Length | 5.4375 in. |
| Product Weight | 0.3 lbs. |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 5.0625 in. |
| Center to Center mm | 128 mm |
| Length mm | 138 mm |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 13 mm |
| Base Diameter | 0.375 in. |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Bremen 2 |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Antique Brushed Satin Brass, Brushed Oil Rubbed Bronze, Distressed Oil Rubbed Bronze, Gun Metal, Polished Nickel, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones |












Reviews
There are no reviews yet.