Reminiscent of the pyramids in Egypt, Cairo’s dramatic faceted design meets elegant curves to create a look that reverberates architectural history. The angled profile of this Jeffrey Alexander 1-1/4″ overall length cabinet knob catches the light in just the right way to add grandeur to cabinets. Two pull lengths pair perfectly with this pyramid knob in four popular finishes to add astounding beauty to cabinets. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Cairo collection
8-32 x 1 screw(s) included for easy installation
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 knob
Individually wrapped
Specifications:
Length: 1-1/4″
Width: 1-1/4″
Projection: 7/8″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Cairo Collection
Specifications
| Product Weight | 0.16 lbs. |
| Width | 1.25 in. |
| Length | 1.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 0.875 in. |
| Length mm | 32 mm |
| Projection mm | 22 mm |
| Width mm | 32 mm |
| Base Width | 0.625 in. |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Square Knobs |
| Handshower | No |
| Mounting Thread | 8-32 |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Cairo |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |










Reviews
There are no reviews yet.