Sutton’s square profile is softened with a warm and graceful curve that flows around the handgrip all the way through to its feet. The narrow design of this Jeffrey Alexander pull can make both a fearless statement and whisper sophistication. Find the perfect finish choice with one of eight on-trend finishes offered on five standard pull lengths. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Sutton collection
Covered by a limited lifetime warranty
Includes (1) pull, (2) 8-32 1″ screws, and (2) 1-3/4″ breakaway screws
Individually wrapped to protect finish and prevent damage
Perfect for kitchens, closets, baths, vanities, furniture, and more
Specifications:
Center to Center: 1-1/4″ / 32 mm
Length: 2-1/4″
Width: 5/16″
Projection: 1″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Sutton Collection
Specifications
| Product Weight | 0.14 lbs. |
| Width | 0.3125 in. |
| Center to Center | 1.25 in. |
| Length | 2.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1 in. |
| Center to Center mm | 32 mm |
| Length mm | 57 mm |
| Nominal Center to Center | 1-1/4" (32mm) |
| Projection mm | 25 mm |
| Width mm | 8 mm |
| Base Width | 0.3125 in. |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Base Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Handshower | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Sutton |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Gold, Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Matte Black, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Bronze, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Gold Tones, Nickel Tones, Silver Tones |
















Reviews
There are no reviews yet.