Controlled lines following a gentle contour result in an enchanting union of beauty and style in Wheeler. This 20-1/4″ overall length appliance pull pairs long lines with brilliant angles for an astonishing complement to transitional or traditional cabinetry. Offered in three standard pull lengths and an 18″ appliance handle. Pairing this pull with its angled octagon knob in any of the seven finishes available is sure to dress up any kitchen, bath, or closet. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Wheeler collection
8-32 x 1 screw(s) included for easy installation
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Individually wrapped
Specifications:
Center to Center: 18″
Length: 20-1/4″
Width: 3/4″
Projection: 2″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Wheeler Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Bulk Pack | No |
| Style | Appliance Pulls, Arch Pulls |
| Handshower | No |
| Collection | Wheeler |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Wheeler |
| Product Weight | 1.8 lbs. |
| Width | 0.75 in. |
| Quantity | 1 |
| Length | 20.25 in. |
| Base Width | 1.375 in. |
| Center to Center | 18 in. |
| Nominal Center to Center | 18" (457mm) |
| Projection | 2 in. |
| Base Diameter | 1.2813 in. |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Center to Center mm | 457.20 mm |
| Projection mm | 50.80 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Gold, Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Satin Bronze, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Gold Tones, Nickel Tones, Silver Tones |

















Reviews
There are no reviews yet.