Be adventurous with the bold, yet somehow familiar, Mirada collection from Jeffrey Alexander. This 8-1/16″ overall length pull boasts a broad, vaulting strap mingled with a controlled rectangular foot, this collection’s pull undoubtedly makes a statement. This collection offers two additional pull lengths and matching knob available in six desirable finishes. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Mirada collection
8-32 x 1 screw(s) included for easy installation
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
ADA friendly / Aging in Place high hand clearance
Specifications:
Center to Center: 6-5/16″
Length: 8-1/16″
Width: 3/4″
Projection: 1-1/8″
Â
Elements:Â Arch Handles, Arch Pulls, Bow Handles, Bow Pulls
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Mirada Collection
Specifications
| Width | 0.75 in. |
| Base Width | 0.9375 in. |
| Length | 8.0625 in. |
| Product Weight | 0.36 lbs. |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Projection | 1.125 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 160 mm |
| Length mm | 205 mm |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Projection mm | 29 mm |
| Width mm | 19 mm |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Base Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Handshower | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | China |
| Collection | Mirada |
| ADA | Yes |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Antique Brushed Satin Brass, Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |











Reviews
There are no reviews yet.