Sophisticated and streamlined, this 4-15/16″ overall length Callie cabinet pull from Jeffrey Alexander will enhance any modern or contemporary space. Pairing clean lines and subtle curves, this pull collection not only looks great but also feels great in your hand thanks to it’s rounded grip. With four pull lengths offered in seven popular finishes, this collection is the ideal addition to any modern or transitional space. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Callie collection
8-32 x 1 screw(s) included for easy installation
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Individually wrapped
Aging in Place and ADA friendly hand clearance
Specifications:
Center to Center: 3-3/4″
Length: 4-15/16″
Width: 3/16″
Projection: 1-1/4″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Callie Collection
Specifications
| Product Weight | 0.25 lbs. |
| Width | 0.1875 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Length | 4.9375 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.25 in. |
| Base Width | 0.4375 in. |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Length mm | 125 mm |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 5 mm |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
| Handshower | No |
| Base Material | Zinc |
| ADA | Yes |
| Collection | Callie |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Polished Nickel, Satin Bronze, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |













Reviews
There are no reviews yet.