Dominique fuses daring lines with a delicate contour, resulting in a perfect balance of grace and power. This pull is available in an abundance of options with five standard pull lengths and two appliance handle sizes. This pull shape is the perfect complement to any modern or contemporary design. This Jeffrey Alexander collection offers three coordinating knob options of a 1-1/8″ square knob and two sizes of “T” knobs to choose from. Seven top trending finishes, including Matte Black, Brushed Gold, and Satin Bronze, make this collection is a winning choice for any kitchen, bath or closet. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Dominique collection
Mounting hardware included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Specifications:
Center to Center: 18″
Length: 21″
Width: 5/8″
Projection: 1-7/8″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Dominique Collection
Specifications
| Product Weight | 1.87 lbs. |
| Width | 0.625 in. |
| Center to Center | 18 in. |
| Center to Center mm | 457.20 mm |
| Length | 21 in. |
| Projection | 1.875 in. |
| Quantity | 1 |
| Base Diameter | 0.5 in. |
| Base Width | 0.5 in. |
| Projection mm | 47.63 mm |
| Nominal Center to Center | 18" (457mm) |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Appliance Pulls, Bar Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Handshower | No |
| Collection | Dominique |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Dominique |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Gold, Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Satin Bronze, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |














Reviews
There are no reviews yet.