Jeffrey Alexander’s Marlo blends a clean, square shape with a soft, chamfered edge, adaptable to any design scheme in any room. This broad 12-3/4″ overall length handle is also available in five additional pull lengths. Confidently pair this soft masculine appliance handle with its coordinating pull and knob, available in three different sizes. The multitude of size options in both knobs and pulls, combined with four additional distinctive finishes to choose from, means this modern collection can accommodate almost any project. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Marlo collection
8-32 x 1 screw(s) included for easy installation
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Individually wrapped
Aging in Place and ADA friendly hand clearance
Specifications:
Center to Center: 12″
Length: 12-3/4″
Width: 1/2″
Projection: 1-1/16″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Marlo Collection
Specifications
| Width | 0.5 in. |
| Length | 12.75 in. |
| Product Weight | 0.58 lbs. |
| Projection | 1.0625 in. |
| Quantity | 1 |
| Base Width | 1 in. |
| Center to Center | 12 in. |
| Center to Center mm | 305 mm |
| Nominal Center to Center | 12" (305mm) |
| Width mm | 13 mm |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Length mm | 324 mm |
| Projection mm | 27 mm |
| Thermostat | Transitional |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Base Material | Zinc |
| Handshower | No |
| Collection | Marlo |
| ADA | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Polished Nickel, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |











Reviews
There are no reviews yet.