Kingston Brass KVPK36K8.ST Features:
Covered under Kingston Brass’s 1 year limited warranty
Constructed of granite, stainless steel and granite
Coordinates with products from the Dreyfuss line
Console installation
Sink comes pre-drilled with 3 faucet holes for faucets with 8″ faucet centers
Rear drain location increases available space under the sink
Equipped with overflow
Kingston Brass KVPK36K8.ST Specifications:
Overall Length: 36″ (left to right of sink)
Overall Width: 22″ (front to back of sink)
Overall Height: 38-3/16″ (top to bottom of sink)
Basin Length: 14-3/4″ (left to right of basin)
Basin Width: 11-13/16″ (front to back of basin)
Basin Depth: 6-1/4″ (top to bottom of basin)
Faucet Centers: 8″ (distance between outer faucet holes)
Drain Connection Size: 1-3/4″
Number of Faucet Holes: 3
Specifications
| Height | 38.19 in. |
| Width | 22 in. |
| Nominal Width | 22 in. |
| Length | 36 in. |
| Nominal Length | 36 in. |
| Drain Connection | 1.75 in. |
| Backplate Depth | 6.25 in. |
| Bar Length | 14.75 in. |
| Base Width | 11.81 in. |
| Faucet Centers | 8 in. |