Features:
Premium finish and invisible welded seam
Constructed of 16 gauge stainless steel for heavy duty applications
Mounting flanges are required for installation, sold separately (Product: 881-50PACK)
Knape & Vogt provides a limited lifetime warranty for their commercial products
Specifications:
Length: 96″
Height: 1-3/16″
Width: 19/32″
Gauge (Thickness of Metal): 16 (1.2 mm)
Material: Steel
Additional Knape and Vogt Links
Browse all Knape and Vogt Products
Knape and Vogt 880 Series Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Height | 1.18 in. |
| Width | .59 in. |
| Length | 96 in. |
| Quantity | 1 |
| Gauge | 16 |
| Height mm | 30 mm |
| Length mm | 2438 mm |
| Width mm | 15 mm |
Characteristics and Features
| Material | Steel |
| Insulation Type | Wall Mounted |
| Shape | Oval |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Color | Chrome |


Reviews
There are no reviews yet.