Features:
Includes one (1) pair of tip out tray hinges
Purchase tip out tray separately
Designed for 40 degree opening angle applications
Constructed of steel for long lasting durability
Includes a limited lifetime manufacturer warranty
Product Technologies:
Overlay: An overlay hinge is needed when the cabinet door you are mounting overlays the cabinet frame itself. Overlay hinges install on the interior edge of the cabinet frame and the interior face of the door, providing full motion with complete concealment of the hardware itself when the cabinet door is closed.
Self Closing: Gently push on the door front to engage the integrated spring mechanism. Once activated, these slides will close the drawer for you in one smooth movement.
Material – Steel: Steel is cheap, strong, and durable, making it a favorite for hinges of all types, despite it being slightly more prone to rusting than solid brass or stainless steel.
Specifications:
Height: 3-13/16″
Depth: 1-7/8″
Width: 2-7/8″
Opening Angle: 40°
Mount Type: Screw
Material: Steel
Quantity: 2
Additional Knape and Vogt Links
Browse all Knape and Vogt Products
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Height | 3.8125 in. |
| Width | 2.875 in. |
| Depth | 1.875 in. |
| Quantity | 2 |
| Width mm | 73 mm |
| Depth mm | 48 mm |
| Height mm | 97 mm |
| Opening Angle | 40 |
| Overlay | Variable |
| Installation Hardware Included | No |
| Insulation Type | Screw |
| Material | Steel |
| Adjustable | No |
| Adjustable Height | No |
| Assembly Required | Yes |
| 3-Way Adjustable | No |
| Adjustable Depth | No |
| Adjustable Side to Side | No |
| Soft Close | No |
| Cabinet Type | Face Frame, Panel (Frameless) |
| Cabinet Fit | Sink Base |
| Demountable | No |
| Hinge Mount | Full Overlay |
| Mounting Type | Screw |
| Push to Open | No |
| Self Closing | Yes |
| Color | Nickel Plated |
| Color Tone | Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.