Kraus KWF210-30 Features:
Covered under Kraus’s limited lifetime warranty and limited lifetime commercial warranty
Constructed from 16 gauge stainless steel
Farmhouse installation – sink will require special cabinets with an exposed front
Single basin design for maximum work space
Sound absorbent construction to prevent dish clatter and under cabinet condensation
Right drain location
Coordinates with products from the Kore line
All mounting hardware required for assembly is included
Complies with ADA standards
Certifications: cUPC (ASME A112.19.3/CSA B45.4), MASS
Kraus KWF210-30 Technologies and Benefits:
Kraus KWF210-30 Specifications:
Sink Length: 30″ (left to right)
Sink Width: 20-1/4″ (front to back)
Sink Height: 10″ (top to bottom)
Basin Dimensions: 28″ L x 16″ W x 10″ D
Minimum Cabinet Size: 33″
Drain Connection: 3-1/2″
Additional Kraus Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kraus Products
Kraus Kore Collection
Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Thermostat | Modern |
| Insulation Type | Farmhouse, Undermount |
| Corner Sink | No |
| Drain Placement | Right |
| Number Of Bathers | 1 |
| Sink Shape | Rectangular |
| Apron Front | Yes |
| Basin Split | Single Basin |
| Farmhouse | Yes |
| Sound Dampening | Yes |
| Drainboard Location | Right |
| Workstation Sink | Yes |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Collection | Kore |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | China |
| Certifications | ASME |
| ASSE Code | A112.19.3 |
| Commercial Warranty | Limited Lifetime |
| CSA Code | B45.4 |
| Height | 10 in. |
| Width | 20.25 in. |
| Nominal Width | 21 in. |
| Length | 30 in. |
| Backplate Depth | 10 in. |
| Bar Length | 28 in. |
| Base Width | 16 in. |
| Drain Connection | 3.5 in. |
| Nominal Length | 30 in. |
| Minimum Cabinet Size | 33 in. |