Kraus KWT300-32 Features:
Covered under Kraus’s limited lifetime warranty and limited lifetime commercial warranty
Constructed from 18 gauge stainless steel
Single basin design for maximum work space
Sound absorbent construction to prevent dish clatter and under cabinet condensation
Sink comes pre-drilled with one faucet hole for use with a single hole faucet
Center, Rear drain location
Coordinates with products from the Kore line
Certifications: cUPC (ASME A112.19.3/CSA B45.4), MASS
Kraus KWT300-32 Technologies and Benefits:
Kraus KWT300-32 Specifications:
Sink Length: 31-1/4″ (left to right)
Sink Width: 20-1/2″ (front to back)
Sink Height: 9-3/8″ (top to bottom)
Basin Dimensions: 28-1/2″ L x 13-7/8″ W x 8-3/8″ D
Faucet Holes: 1
Minimum Cabinet Size: 33″
Drain Connection: 3-1/2″
Additional Kraus Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kraus Products
Kraus Kore Collection
Specifications
| Height | 9.38 in. |
| Width | 20.5 in. |
| Length | 31.25 in. |
| Nominal Length | 32 in. |
| Nominal Width | 21 in. |
| Backplate Depth | 8.375 in. |
| Bar Length | 28.5 in. |
| Base Width | 13.88 in. |
| Drain Connection | 3.5 in. |
| Minimum Cabinet Size | 33 in. |