Passage: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Â
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security requirements
For use on interior doors requiring no locking functionality, such as hallway or closet doors
Latch has adjustable backset 2-3/8″ to 2-3/4″ to fit all standard door preparations
Latch has 3 interchangeable faceplates; round corner, square corner, and drive-in collar
Fully reversible lever, can be installed on both right handed and left handed doors
Easily installs in minutes with just a screwdriver
Microban Antimicrobial product protection keeps door hardware 99.9% cleaner than unprotected surfaces
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Covered by Kwikset’s limited lifetime finish and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 4-1/8″
Handle Projection: 2-3/8″
Trim Width: 2-5/8″
Trim Height: 2-5/8″
Product Weight: 1.49 lbs.
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, or Square Corner
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Casey Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Function | Passage |
| Handshower | Reversible |
| Handle Style | Lever |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Concealed Screws | No |
| Handle Material | Metal |
| Rosette Shape | Round |
| Lever Shape | Flat |
| Collection | Casey |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Series | Contemporary |
| ADA | No |
| Fire Rated | No |
| Backset | Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.4 in. |
| Trim Height | 2.63 in. |
| Product Weight | 1.49 lbs. |
| Trim Width | 2.63 in. |
| Handle Length | 4.1 in. |
| Color | Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |



















Reviews
There are no reviews yet.