Kwikset Maximum Series Dorian Passage Door Leverset
This beautiful lever with etched detailing at the tip is perfect for your hallway and closet doors. With its simple elegance and beautiful finish it is bound to fit in with your décor! For the do-it-yourselfer, it is easy to install and operate.
Interior Rosette has EXPOSED SCREWS and are not concealed on the interior side.
Includes Standard Round Corner Strike Plate Part Number 83796 (Strike Plate is on Door Jamb). For Square Corner Strike Plate See Product: Kwikset 83437. For a T-Strike Plate See: Kwikset 83028.
There is an optional kit available for 2-1/4″ thick doors, see product ID 81706.
Door Prep: Cross bore 2-1/8″ Edge Bore 1″ Latch Face 1″ x 2-1/4″
Passage levers are to be used on Hall and/or Closet Doors
Door thickness: 1-3/8″-1-3/4″ doors standard. 2-1/4″ doors optional on 200 and 400 functions only.
Cylinder: 5-pin
Bolt: 1/2″ throw
Easy to Install and Operate
Non-Locking Lever
Simple and elegant design for a variety of decors.
Manufacturer Model Numbers:
Antique Brass: 92001-292
Polished Brass: 92001-163
Satin Chrome: 92001-161
Satin Nickel: 92001-172
Venetian Bronze: 92001-317
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Dorian Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Reversible, Right, Left |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Concealed Screws | No |
| Function | Passage |
| Rosette Shape | Round |
| Lever Shape | Straight |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Dorian |
| Series | Kwikset Series |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Edge Bore | 1" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/8", 1-5/8", 1-3/4" |
| Handle Projection | 2.25 in. |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Handle Length | 3.75 in. |
| Color | Antique Brass, Antique Nickel, Bright Brass, Polished Brass, Polished Chrome, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.