Passage Function: Both sides of this lever are always free and there is no locking function making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. A passage lever can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Â
Features:
BHMA Grade 3
Designed for left or right handed doors
Easy to install on standard doors
Includes an adjustable latch to fit all standard doors
Lifetime mechanical and finish warranty
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/2″, 1-3/4″, 1-3/8″, 1-5/8″
Handing: Reversible
Lever Length: 4.1875″
Projection: 1.875″
Latch Faceplate: Round Corner
Additional Functions:
405LRL: Single Cylinder Door Lever Set
405LRL-S: Single Cylinder Door Lever Set with SmartKey Technology
300LRL: Privacy Door Lever Set
200LRL (This Model): Passage Door Lever Set
488LRL-LH: Left Handed Single Dummy Lever
488LRL-RH: Right Handed Single Dummy Lever
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Ladera Collection
Specifications
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Mechanical, Lifetime Finish |
| Collection | Ladera |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Signature Series, Contemporary |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Material | Metal |
| Thermostat | Modern |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Concealed Screws | No |
| Function | Passage |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Rosette Shape | Round |
| Backset | 2-3/4", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.1875 in. |
| Handle Projection | 1.875 in. |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Color | Matte Black, Polished Chrome, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.