Privacy Function: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside. Emergency release tool included (small pin)
Features:
ANSI/BHMA Â A156.2Â Grade 3 compliant
Designed with mechanical precision ensuring smooth, long lasting operation
Fully reversible design with no need to worry about specific handing
Installation is simple and takes mere minutes with standard door prep
Includes round corner, square corner, and drive in style latch faceplate standard
Lifetime limited mechanical warranty
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/2″ to 1-3/4″
Handing: Reversible, Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, Drive-In
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Balboa Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Function | Privacy |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | No |
| Panic Proof | No |
| Rosette Shape | Round |
| Lever Shape | Wave |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Balboa |
| ADA | No |
| Series | Kwikset Series |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Color | Antique Brass, Iron Black, Matte Black, Polished Brass, Polished Chrome, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.