Keyed Entry (Single Cylinder) Function: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Â
Â
SmartKey® Re-key Technology: Kwikset’s SmartKey® technology provides the flexibility to re-key your own lock in less than 30 seconds without removing the lock from the door. SmartKey® removes the hassle of lost or stolen keys with the ability to re-key your lock in just 3 simple steps.
Â
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
For use on exterior doors where keyed entry and security is needed
Latch has adjustable backset 2-3/8″ to 2-3/4″ to fit all standard door preparations
Latch has 3 interchangeable faceplates; round corner, square corner, and drive-in collar
Fully reversible lever, can be installed on both right handed and left handed doors
Includes (2) keys
Locking mechanism functions with turn piece on the interior of the lock
Easily installs in minutes with just a screwdriver
Microban Antimicrobial product protection keeps door hardware 99.9% cleaner than unprotected surfaces
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Covered by Kwikset’s limited lifetime finish and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 4-1/8″
Handle Projection: 2-3/8″
Trim Width: 2-5/8″
Trim Height: 2-5/8″
Product Weight: 1.66 lbs.
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, or Square Corner
Cylinder: 5 Pin KW1
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Casey Collection
Specifications
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Handshower | Reversible |
| Handle Style | Lever |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | No |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Lever Shape | Flat |
| Rosette Shape | Round |
| Panic Proof | No |
| Interconnected | No |
| ADA | No |
| Collection | Casey |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Series | Contemporary |
| Fire Rated | No |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Product Weight | 1.66 lbs. |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8" |
| Backset | Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Trim Height | 2.63 in. |
| Trim Width | 2.63 in. |
| Handle Projection | 2.4 in. |
| Handle Length | 4.1 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |





















Reviews
There are no reviews yet.