PLEASE NOTE: When selecting Keying Options above, this item is treated as two separate items. By selecting “Keyed Alike” the handle and deadbolt will be keyed alike. Selecting “Keyed Differently” the handle and deadbolt will be keyed to two different keys. When ordering multiple combo packs on the same order, “Keyed Alike” means every handle and deadbolt will be keyed to the same key. “Keyed Differently” means every handle and deadbolt will be keyed to different keys. If you require different groups of combo packs to be “Keyed Alike”, separate orders will be required. Please contact customer service if you need help determining your needs.
Electronic Keypad Entry: Go keyless with the Keypad Entry. Enter a valid user code for entry. Perfect for garage/house doors, store rooms, home office and more.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Kwikset’s 1 year electronics and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
Up to 50 programmable user codes
Deadbolt locks automatically after use for your peace of mind
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 1-1/2″, 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 3-5/8″
Handle Projection: 2-1/2″
Trim Width: 2-5/8″
Trim Height: 2-5/8″
Product Weight: 4.81 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: SmartKey 5 Pin KW1
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Delta Collection
Specifications
| Product Weight | 4.81 lbs. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 1-1/2", 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 3.625 in. |
| Handle Projection | 2.47 in. |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional, Transitional |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Function | Keyless Entry, Electronic Keyless Entry |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Panic Proof | No |
| Full Backplate | No |
| Handle Style | Lever |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | No |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Lever Shape | Straight |
| Rosette Shape | Arch, Round |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Lock Style | Two Point |
| Smart Home | No |
| Interconnected | No |
| Handle Design | Delta |
| Battery Quantity | 4 |
| Auto-Lock Capable | Yes |
| Insulation Type | Touchscreen |
| Lit Keypad | Yes |
| Motorized Deadbolt | Yes |
| Number of Codes | 50 |
| Collection | Delta, SmartCode Deadbolts Touchscreen |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI, UL |
| Fire Rated | Yes |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Electronics, Limited Lifetime Mechanical |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| ADA | No |
| Power Source | Battery |
| Battery Size | AA |
| Battery Type | Alkaline |
| Cylinder Included | Yes |
| Battery Included | Yes |
| Color | Venetian Bronze, Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.