Single Cylinder Keyed Entry: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Kwikset’s limited lifetime manufacturer warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Technologies:
SmartKey®:Â
This technology allows you to re-key your lock in seconds with 3 simple steps and features stainless steel racks, pins, and side locking bar for increased strength and security.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 4-1/8″
Handle Projection: 2-9/16″
Trim Width: 2-5/8″
Trim Height: 2-5/8″
Product Weight: 1.54 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: SmartKey 5 Pin KW1
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Henley Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Handle Style | Lever |
| Thermostat | Contemporary |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Keyway | KW1 |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Handle Design | Henley |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Lever Shape | Straight |
| ADA | No |
| Collection | Henley |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Certifications | BHMA |
| Country Of Origin | Taiwan |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Fire Rated | No |
| Product Weight | 1.54 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.5625 in. |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Handle Length | 4.09375 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Matte Black, Satin Nickel |






















Reviews
There are no reviews yet.