Keyed Entry (Single Cylinder) Function: This lever set is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the thumbturn located on the lever. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Â
Features:
BHMA Grade 3
Designed for left or right handed doors
Easy to install on standard doors
Includes an adjustable latch to fit all standard doors
Lifetime mechanical and finish warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Key Product Attributes:
BumpGuard™: Lock bumping is an attack technique used to defeat conventional pin and tumbler locks. Kwikset’s BumpGuard™ component utilizes a patented side locking bar which replaces the traditional pin and tumbler design providing protection against lock bumping.
SmartKey®:Â
This technology allows you to re-key your lock in seconds with 3 simple steps and features stainless steel racks, pins, and side locking bar for increased strength and security.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/2″, 1-3/4″, 1-3/8″, 1-5/8″
Handing: Reversible
Lever Length: 4.1875″
Projection: 2.4375″
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: SmartKey 5 Pin
Additional Functions:
405LRL: Single Cylinder Door Lever Set
405LRL-S (This Model): Single Cylinder Door Lever Set with SmartKey Technology
300LRL: Privacy Door Lever Set
200LRL: Passage Door Lever Set
488LRL-LH: Left Handed Single Dummy Lever
488LRL-RH: Right Handed Single Dummy Lever
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Ladera Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Modern, Contemporary |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Rosette Shape | Round |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Ladera |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Series | Contemporary, Signature Series |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Handle Length | 4.1875 in. |
| Handle Projection | 2.4375 in. |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Color | Satin Chrome, Venetian Bronze, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.