Single Cylinder Keyed Entry: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Features:
BHMA grade 3 certified
Constructed of high quality materials for lasting durability
Installs easily will all necessary mounting hardware included
Covered by a limited lifetime manufacturer warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ – 1-3/4″
Handing: Left, Reversible, Right
Handle Length: 4-3/16″
Handle Projection: 1-7/8″
Product Weight: 1.9lbs
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Ladera Collection
Specifications
| Product Weight | 1.9 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.1875 in. |
| Handle Projection | 1.875 in. |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Concealed Screws | No |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Entrance, Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Lever Shape | Straight |
| Rosette Shape | Square |
| Handle Style | Lever |
| Cylinder | 5 Pin |
| Keyway | KW1 |
| Handle Material | Metal |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Ladera |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Fire Rated | No |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Series | Signature Series, Contemporary |
| Cylinder Included | Yes |
| Interchangeable Core | No |
| Color | Bright Chrome, Iron Black, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






Reviews
There are no reviews yet.