PLEASE NOTE: When selecting Keying Options above, this item is treated as two separate items. By selecting “Keyed Alike” the handle and deadbolt will be keyed alike. Selecting “Keyed Differently” the handle and deadbolt will be keyed to two different keys. When ordering multiple combo packs on the same order, “Keyed Alike” means every handle and deadbolt will be keyed to the same key. “Keyed Differently” means every handle and deadbolt will be keyed to different keys. If you require different groups of combo packs to be “Keyed Alike”, separate orders will be required. Please contact customer service if you need help determining your needs.
Electronic Keypad Entry: Go keyless with the Keypad Entry. Enter a valid user code for entry. Perfect for garage/house doors, store rooms, home office and more.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Kwikset’s 1 year electronics and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
Up to 50 programmable user codes
Deadbolt locks automatically after use for your peace of mind
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 1-1/2″, 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Right
Handle Length: 3-3/4″
Handle Projection: 1-15/16″
Trim Width: 2-9/16″
Trim Height: 2-9/16″
Product Weight: 5.34 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: SmartKey 5 Pin KW1
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Palmina Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Palmina, SmartCode Deadbolts Touchpad |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Electronics, Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | No |
| Fire Rated | Yes |
| Series | Contemporary |
| Certifications | ANSI, UL |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Power Source | Battery |
| Battery Type | Alkaline |
| Battery Size | AA |
| Material | Zinc |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyless Entry, Electronic Keyless Entry |
| Handshower | Right |
| Handle Design | Palmina |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Rectangle, Round |
| Thermostat | Contemporary, Modern |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Full Backplate | No |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Lock Style | Two Point |
| Panic Proof | No |
| Interconnected | No |
| Smart Home | No |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Number of Codes | 50 |
| Battery Quantity | 4 |
| Auto-Lock Capable | Yes |
| Insulation Type | Keypad |
| Lit Keypad | Yes |
| Motorized Deadbolt | Yes |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 1-1/2", 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 1.96 in. |
| Product Weight | 5.34 lbs. |
| Trim Height | 2.56 in. |
| Trim Width | 2.56 in. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Handle Length | 3.75 in. |
| Battery Included | Yes |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.