Single Cylinder Function: The deadbolt is thrown and retracted by a key from the exterior and by a thumbturn from the interior. Pair this deadbolt with a lever set, knob set or sectional handle set in a entryway, side door or anywhere you need a little extra security.
Features:
Exceeds criteria for BHMA Grade 3 certification
All metal construction ensures a long lasting and great looking product
Latch can be adjusted for a backset of 2-3/8″ or 2-3/4″
Includes all necessary hardware for easy installation on standard prep doors
Complies with the Americans with Disabilities Act (ADA)
Covered by a Limited Lifetime Mechanical and Finish Warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Product Technologies:
BumpGuard™: Lock bumping is an attack technique used to defeat conventional pin and tumbler locks. Kwikset’s BumpGuard™ component utilizes a patented side locking bar which replaces the traditional pin and tumbler design providing protection against lock bumping.
SmartKey®:Â
This technology allows you to re-key your lock in seconds with 3 simple steps and features stainless steel racks, pins, and side locking bar for increased strength and security.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Door Thickness: 1-1/2″, 1-3/4″, 1-3/8″, 1-5/8″
Diameter: 2-7/16″
Function: Single Cylinder
Product Weight: 2.5 lbs
Removable Core: No
Projection: 1-1/16″
Product Class: Residential
Cylinder: SmartKey 5 Pin
Â
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset 660 Series Deadbolt Collection
Specifications
| Product Weight | 2.5 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8", 1-1/2", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Exterior Height | 2.4375 in. |
| Exterior Projection | 1.0625 in. |
| Exterior Width | 2.4375 in. |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Modern |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Concealed Screws | No |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Rosette Shape | Round |
| Trim Design | Contemporary |
| Removable Core | No |
| Number of Keys | 2 |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Contemporary Deadbolt |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | Yes |
| Certifications | ANSI |
| Series | Contemporary, Kwikset Series |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Fire Rated | No |
| Color | Matte Black, Polished Chrome, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






Reviews
There are no reviews yet.