Kwikset Belleview Single Cylinder Sectional Handleset with Smart Key Technology
The beveled design of the Belleview adds elegance to its traditional arched shape. Kwikset’s SmartKey is a technological innovation that allows you to control who has access to your home. SmartKey provides flexibility of re-keying your own lock in three simple steps, without removing it from your door. SmartKey provides superior security with an ANSI Grade 1 deadbolt and offers Bump Guard for protection against lock bumping.
Key it Yourself: Lock is rekeyable by using the included learn tool in less than 30 seconds without removing the lock from the door.
A Single Cylinder Handleset requires a key to lock and unlock from the exterior and features a thumbturn on the interior side of the deadbolt to lock and unlock. INTERIOR PACK SOLD SEPARATELY (interior pack includes the interior knob. Lever and the interior side of deadbolt)
Please add this item to the cart and you will be prompted with your interior pack options.
Required installation hardware included with interior pack (sold separately)
ANSI/BHMA Grade 3 Deadbolt Security
Featuring SmartKey® Re-key Technology. The lock you can re-key yourself in seconds
SmartKey cylinders feature a stainless steel side locking bar, racks and pins for increased strength and security
Patented side locking bar technology offers improved security by protecting against lock bumping, an attack technique used to defeat conventional pin & tumbler locks
Optional kit available for 2-1/4″ thick doors, see product ID 81780
Lifetime mechanical and finish warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
SmartKey®:Â
This technology allows you to re-key your lock in seconds with 3 simple steps and features stainless steel racks, pins, and side locking bar for increased strength and security.
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Belleview Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Right, Left, Reversible |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Mounting | Sectional |
| Panic Proof | No |
| Shape | Arch |
| Lock Style | Single Point |
| Keyway | KW1 |
| Concealed Screws | No |
| Interconnected | No |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Belleview |
| Series | Kwikset Series |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Backset | 2-3/4", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Grip Center to Center | 8.406 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | No |
| Color | Antique Brass, Polished Brass, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.