Single Cylinder Keyed Entry (Exterior Only): Exterior only single cylinder handlesets feature the exterior trim of a working mechanical lock set, and require an associated interior pack for full installation. Single cylinder handlesets lock and unlock from the exterior with a key, and from the interior with an associated thumb turn.
Â
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Required installation hardware included with interior pack (sold separately)
Covered by Kwikset’s limited lifetime manufacturer warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Technologies:
SmartKey®:Â
This re-key technology allows you to re-key your lock in seconds. It also features stainless steel racks, pins, and side locking bar for increased strength and security.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: SmartKey 5 Pin KW1
Mounting Center to Center: 5-1/2″
Handle Projection: 2-1/8″
Trim Height: 12-1/4″
Trim Width: 2-3/4″
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Henley Collection
Specifications
| Thermostat | Contemporary |
| Concealed Screws | No |
| Material | Zinc |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip |
| Interconnected | No |
| Mounting | Sectional |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Handle Design | Henley |
| Lock Style | Single Point |
| ADA | No |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Henley |
| Certifications | BHMA, UL |
| Fire Rated | Yes |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Product Weight | 3.07 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.15625 in. |
| Trim Height | 12.25 in. |
| Trim Width | 2.78125 in. |
| Overflow Height | 17.625 in. |
| Interior Included | No |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Matte Black, Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.