The classic design of the Tylo knob is at home in any décor. The style lends a graceful finish to any door. This beautiful door knob and single cylinder deadbolt would secure any front or garage door.
Product Features:
Interior Rosette has EXPOSED SCREWS and are not concealed on the interior side.
Includes Single Cylinder Door Knobset and Single Cylinder Deadbolt
Round knob with classic ridges
Easy to Install
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Product Specifications:
 Crossbore 2-1/8″Â
Edge Bore 1″Â
Latch Face 1″ x 2-1/4″
Deadbolt ANSI/BHMA 156.5 Grade 3
Knob ANSI/BHMA A156.2 Grade 3
Door thickness: 1-3/8″-1-3/4″
Cylinder: 5-pin
Bolt: 3/8″ throw
PLEASE NOTE: When selecting keying options, This item is treated as one SKU and by selecting Keyed alike the handle and deadbolt will be keyed alike. Keyed Differently will only be needed if you are ordering more than one of these combo packs. Keyed Differently on quantities more than one will mean each pack will be keyed differently. Please contact customer service if you need help determining your needs at 1-800-375-3403
SmartKey®:Â
This technology allows you to re-key your lock in seconds with 3 simple steps and features stainless steel racks, pins, and side locking bar for increased strength and security.
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Tylo Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Knob |
| Concealed Screws | No |
| Function | Entrance, Keyed Entry |
| Handshower | Left, Right, Reversible |
| Rosette Shape | Round |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| Knob Shape | Tulip, Round |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Tylo |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | No |
| Series | Kwikset Series |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Door Thickness | 1-3/8", 1-3/4", 1-1/2", 1-5/8" |
| Handle Projection | 2.375 in. |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Backset | 2-3/8", 2-3/4", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Height | 1.875 in. |
| Handle Width | 1.875 in. |
| Rose Diameter | 2.625 in. |
| Color | Antique Brass, Polished Brass, Satin Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.