Passage: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Â
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA AAA security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Kwikset’s limited lifetime manufacturer warranty
ADA compliant
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 4-1/4″
Handle Projection: 2-1/2″
Trim Width: 3-3/4″
Trim Height: 4-1/8″
Product Weight: 2.06 lbs.
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, or Square Corner
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Halifax Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Concealed Screws | No |
| Function | Passage |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Design | Halifax |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Thermostat | Contemporary |
| Lever Shape | Square, Straight |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI, BHMA |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Collection | Halifax |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Signature |
| ANSI Certification | A156.39 |
| BHMA Certification | AAA |
| Backset | Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Product Weight | 2.06 lbs. |
| Trim Height | 4.125 in. |
| Trim Width | 3.78 in. |
| Handle Length | 4.25 in. |
| Color | Matte Black, Polished Chrome, Satin Brass, Satin Nickel |





















Reviews
There are no reviews yet.