PLEASE NOTE: When selecting Keying Options above, this item is treated as two separate items. By selecting “Keyed Alike” the handle and deadbolt will be keyed alike. Selecting “Keyed Differently” the handle and deadbolt will be keyed to two different keys. When ordering multiple combo packs on the same order, “Keyed Alike” means every handle and deadbolt will be keyed to the same key. “Keyed Differently” means every handle and deadbolt will be keyed to different keys. If you require different groups of combo packs to be “Keyed Alike”, separate orders will be required. Please contact customer service if you need help determining your needs.
Electronic Keypad Entry: Go keyless with the Keypad Entry. Enter a valid user code for entry. Perfect for garage/house doors, store rooms, home office and more.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Kwikset’s 1 year electronics and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
Up to 50 programmable user codes
Deadbolt locks automatically after use for your peace of mind
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 1-1/2″, 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 4-1/4″
Handle Projection: 2-1/2″
Trim Width: 2-11/16″
Trim Height: 2-11/16″
Product Weight: 5.34 lbs.
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, and Square Corner
Cylinder: SmartKey 5 Pin KW1
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Singapore Collection
Specifications
| Full Backplate | No |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Handle Style | Lever |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Concealed Screws | No |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Rectangle, Square |
| Function | Keyless Entry, Passage, Electronic Keyless Entry |
| Handle Design | Singapore |
| Handle Material | Metal |
| Interconnected | No |
| Lock Style | Single Point |
| Panic Proof | No |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Keyway | KW1 |
| Motorized Deadbolt | Yes |
| Number of Codes | 50 |
| Smart Home | No |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Battery Quantity | 4 |
| Auto-Lock Capable | Yes |
| Insulation Type | Keypad |
| Lit Keypad | Yes |
| Power Source | Battery |
| Battery Type | Alkaline |
| Battery Size | AA |
| ADA | No |
| Certifications | ANSI, UL |
| Collection | Singapore, SmartCode Deadbolts Touchpad |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Electronics, Limited Lifetime Mechanical |
| Series | Contemporary |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Fire Rated | Yes |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Product Weight | 5.34 lbs. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 1-1/2", 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.21875 in. |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Trim Height | 2.6875 in. |
| Trim Width | 2.6875 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Battery Included | Yes |
| Color | Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.