Privacy: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Â
Features:
Exceeds criteria for BHMA Grade 2 certification
Durable construction ensuring lasting use
Installs on doors with 1-3/8″ to 1-3/4″ thickness
Kwikset offers a limited lifetime finish and mechanical warranty
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 4-7/16″
Handle Projection: 2-5/8″
Trim Height: 2-5/8″
Trim Width: 2-5/8″
Product Weight: 1.903 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner or Drive-In
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Halifax Collection
Specifications
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Handle Projection | 2.62 in. |
| Trim Height | 2.62 in. |
| Trim Width | 2.62 in. |
| Product Weight | 1.903 lbs. |
| Backset | Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.46 in. |
| Concealed Screws | No |
| Function | Privacy |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Material | Zinc |
| Rosette Shape | Square |
| Thermostat | Contemporary |
| Handle Style | Lever |
| Handle Design | Halifax |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Lever Shape | Square, Straight |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Halifax |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Series | Signature Series, Contemporary |
| Country Of Origin | Taiwan |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Color | Matte Black, Polished Chrome, Satin Brass, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |














Reviews
There are no reviews yet.