Kwikset 730L Privacy Door Knobset from the Laurel Series
This proven high end design is a welcome addition to the Kwikset UltraMax Signatures family winning the Design Journal Award for Design Excellence. The Laurel’s classic style is sure to make a lasting impression. Perfect for bedrooms and bathrooms where a bit of privacy is desires
Includes Standard Round Corner Strike Plate Part Number 83796 (Strike Plate is on Door Jamb). For Square Corner Strike Plate See Product: Kwikset 83437. For a T-Strike Plate See: Kwikset 83028.
Both knobs lock/unlock from the inside and are unlocked with an emergency key from the outside.
Decorative Egg Shaped Knob
Kwik-Install Installation
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Laurel Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Handle Material | Metal |
| Function | Privacy |
| Handshower | Reversible, Right, Left |
| Knob Shape | Egg |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| Rosette Shape | Round |
| Concealed Screws | No |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Laurel |
| Series | Signature Series |
| Certifications | ANSI |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Handle Height | 2.4375 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Handle Projection | 2.375 in. |
| Handle Width | 2.4375 in. |
| Color | Antique Brass, Antique Nickel, Iron Black, Polished Brass, Polished Brass & Chrome, Polished Brass and Chrome, Polished Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |










Reviews
There are no reviews yet.