Privacy: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Features:
Certified Highest Residential Security, Durability and Finish – ANSI/BHMA Grade AAA
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Covered by Kwikset’s limited lifetime finish and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
ADA compliant
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 4-1/4″
Handle Projection: 2-1/2″
Product Weight: 1.92 lbs.
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, or Square Corner
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Tripoli Collection
Specifications
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Product Weight | 1.92 lbs. |
| Handle Length | 4.25 in. |
| Function | Privacy |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Style | Lever |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Thermostat | Modern |
| Concealed Screws | No |
| Handle Material | Metal |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Rosette Shape | Square |
| Locking Mechanism | Push Button |
| Collection | Tripoli |
| Series | Contemporary |
| ADA | Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ANSI Certification | A117.1 |
| Fire Rated | No |
| Color | Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Nickel Tones, Silver Tones |






















Reviews
There are no reviews yet.