Laurel Keyed Entry Single Cylinder Door Knob with SmartKey by Kwikset
This proven high end design is a welcome addition to the Kwikset UltraMax Signatures family winning the Design Journal Award for Design Excellence. The Laurel’s classic style is sure to make a lasting impression. This keyed entry knob, equipped with the latest SmartKey technology is the perfect choice for keeping your home or business safe. The interior knob is locked using a turn button.
Key it Yourself: Lock is rekeyable by using the included learn tool in less than 30 seconds without removing the lock from the door.
Features a fully adjustable latch to fit all standard door preparations
ANSI/BHMA Grade 2 Security
Includes Standard Round Corner Strike Plate Part Number 83796 (Strike Plate is on Door Jamb). For Square Corner Strike Plate See Product: Kwikset 83437. For a T-Strike Plate See: Kwikset 83028.
Bump guard: Patented side locking bar technology replaces a traditions pin & tumbler design to protect against lock bumping.
Drill Resistance: Cylinder uses two steel balls inserted into the front of the key face to resist attack from drilling.
SmartKey Cylinders are 5-pin, and will not key alike to 6-pin cylinders.
Dimensions:
Backset: 2 3/8″-2 3/4″
Knob Height: 2 7/16″
Extension: 2 5/8″
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
SmartKey®:Â
This technology allows you to re-key your lock in seconds with 3 simple steps and features stainless steel racks, pins, and side locking bar for increased strength and security.
Manufacturer Model Numbers:
Satin Nickel: 97402-622
Venetian Bronze: 97402-626
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Laurel Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Handle Style | Knob |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Handshower | Reversible, Right |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Handle Material | Metal |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Keyway | KW1 |
| Concealed Screws | No |
| Panic Proof | No |
| Rosette Shape | Round |
| Removable Core | Yes |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| Knob Shape | Egg |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Laurel |
| ADA | No |
| Series | Signature Series |
| Certifications | ANSI |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Handle Height | 2.4375 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Handle Width | 2.4375 in. |
| Color | Antique Nickel, Iron Black, Matte Black, Polished Brass, Polished Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |











Reviews
There are no reviews yet.