Single Cylinder Keyed Entry: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Â
Features:
BHMA grade 2 certified security
Constructed of high quality materials for lasting durability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by a limited lifetime warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
SmartKey®:Â
This technology allows you to re-key your lock in seconds with 3 simple steps and features stainless steel racks, pins, and side locking bar for increased strength and security.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 4-1/4″
Handle Projection: 2-9/16″
Trim Width: 2-11/16″
Trim Height: 2-11/16″
Product Weight: 3.5 lb.
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: SmartKey 5 Pin
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Lisbon Collection
Specifications
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Style | Lever |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | No |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handle Design | Lisbon |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Rosette Shape | Round |
| ADA | No |
| Collection | Lisbon |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Signature Series, Contemporary |
| Fire Rated | No |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Product Weight | 3.5 lbs. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Trim Height | 2.6875 in. |
| Trim Width | 2.6875 in. |
| Handle Projection | 2.5625 in. |
| Handle Length | 4.21875 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Matte Black, Polished Chrome, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |




















Reviews
There are no reviews yet.