PLEASE NOTE: When selecting Keying Options above, this item is treated as two separate items. By selecting “Keyed Alike” the handle and deadbolt will be keyed alike. Selecting “Keyed Differently” the handle and deadbolt will be keyed to two different keys. When ordering multiple combo packs on the same order, “Keyed Alike” means every handle and deadbolt will be keyed to the same key. “Keyed Differently” means every handle and deadbolt will be keyed to different keys. If you require different groups of combo packs to be “Keyed Alike”, separate orders will be required. Please contact customer service if you need help determining your needs.
Combo Pack: Combo packs come with a separate deadbolt and knob/lever. They can be locked and unlocked from the exterior using a key in the deadbolt and can be locked and unlocked from the interior using the thumbturn. This entry set would be ideal for the front entry of a home.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Kwikset’s limited lifetime manufacturer warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 4-1/8″
Handle Projection: 2-3/8″
Trim Width: 2-5/8″
Trim Height: 2-5/8″
Product Weight: 4.96 lbs.
Latch Faceplate: Drive-In and Round Corner
Cylinder: SmartKey 5 Pin KW1
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Milan Collection
Specifications
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.38 in. |
| Trim Height | 2.62 in. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Trim Width | 2.62 in. |
| Product Weight | 4.96 lbs. |
| Handle Length | 4.15 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Style | Lever |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Lock Style | Two Point |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary, Modern |
| Concealed Screws | No |
| Handle Material | Metal |
| Interconnected | No |
| Panic Proof | No |
| Lever Shape | Round, Straight |
| Rosette Shape | Round |
| Full Backplate | No |
| Handle Design | Milan |
| Approved for Commercial Use | No |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Collection | Milan, Uptown |
| Series | Contemporary |
| ADA | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Certifications | ANSI |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Fire Rated | No |
| Color | Venetian Bronze |


Reviews
There are no reviews yet.