Single Cylinder Keyed Entry: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Â
Features:
BHMA grade 2 certified security
Constructed of high quality metal for lasting durability
Simple installation with all necessary mounting hardware included
Covered by limited lifetime manufacturer warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: SmartKey 5 Pin
Material: Zinc
Handle Length: 4-1/8″
Handle Projection: 2-3/8″
Trim Height: 2-5/8″
Trim Width: 2-5/8″
Product Weight: 3.5lb.
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Milan Collection
Specifications
| Thermostat | Contemporary |
| Concealed Screws | No |
| Material | Zinc |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Interconnected | No |
| Handle Design | Milan |
| Rosette Shape | Square |
| Panic Proof | No |
| ADA | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Milan |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI |
| Fire Rated | No |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Series | Contemporary, Signature Series |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Product Weight | 3.5 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.15625 in. |
| Handle Projection | 2.375 in. |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Matte Black, Polished Chrome, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


















Reviews
There are no reviews yet.