Single Cylinder Keyed Entry: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Â
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Kwikset’s limited lifetime manufacturer warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 4-1/4″
Handle Projection: 2-7/16″
Trim Width: 2-5/8″
Trim Height: 2-5/8″
Product Weight: 1.895 lbs.
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, or Square Corner
Cylinder: SmartKey 5 Pin KW1
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Perth Collection
Specifications
| Thermostat | Contemporary |
| Concealed Screws | No |
| Material | Zinc |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Handle Design | Perth |
| Rosette Shape | Round |
| Lever Shape | Straight |
| ADA | No |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Perth |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI, BHMA |
| Fire Rated | No |
| ANSI Certification | A156.3 |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Product Weight | 1.895 lbs. |
| Backset | Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.25 in. |
| Handle Projection | 2.4375 in. |
| Trim Height | 2.65625 in. |
| Trim Width | 2.65625 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Matte Black, Satin Nickel |

















Reviews
There are no reviews yet.