Single Cylinder Keyed Entry: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Â
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security requirements
Covered by Kwikset’s limited lifetime finish and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
Interior lever is ADA compliant
Fully reversible lever, can be installed on both right handed and left handed doors in minutes with just a screwdriver
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Cylinder: SmartKey 5 Pin KW1
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, or Square Corner
Handle Length: 4-1/4″
Handle Projection: 2-1/4″
Trim Height: 2-11/16″
Trim Width: 2-11/16″
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Singapore Collection
Specifications
| Thermostat | Contemporary |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Square |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Interconnected | No |
| Keyway | KW1 |
| Lever Shape | Flat, Square, Straight |
| Panic Proof | No |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | No |
| Collection | Singapore |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Series | Contemporary |
| Fire Rated | No |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Product Weight | 2.25 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.25 in. |
| Trim Height | 2.6875 in. |
| Trim Width | 2.6875 in. |
| Handle Length | 4.21875 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interchangeable Core | No |
| Color | Matte Black, Polished Chrome, Satin Brass, Satin Nickel, Venetian Bronze |


















Reviews
There are no reviews yet.