Single Cylinder Keyless Entry: Lock and unlock the deadbolt using your cell phone, smart device or a traditional key. To lock or unlock the interior, simply use your device or the standard thumb turn. It has the versatility of keyless operation while still retaining the functionality of keyed entry and is a great addition to any smart home. It’s perfect for front doors, side or back doors, and garage entry doors.
Â
Â
Handleset (Lower Half): This is the lower half of a keyed entry set and is meant to be paired with a deadbolt. Choose from the standard single cylinder turn-key deadbolt or go with an electronic deadbolt that adds a variety of safety and convenience features.
Â
Features:
Handle set paired with a keyless entry deadbolt
BHMA grade 3 certified
Durable construction for lasting use
Installs easily into most standard prepared doors
Reversible handing installs on left or right handed doors
Convenience of keyless access and WiFi without a separate Smart Home hub
250 customizable access codes with optional schedules
Usage monitoring and history shows when and who accessed the lock
Compatible with Amazon Alexa and Google Home
Product Technology:
SmartKey® Re-key Technology: Kwikset’s SmartKey® technology provides the flexibility to re-key your own lock in less than 30 seconds without removing the lock from the door. SmartKey® removes the hassle of lost or stolen keys with the ability to re-key your lock in just 3 simple steps.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 1-1/2″, 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 2″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, or Drive-In
Cylinder: SmartKey 5 Pin
Material: Zinc
Center to Center: 5-1/2″
Grip Center to Center: 9-11/16″
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Chelsea Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional, Transitional |
| Handshower | Reversible, Left, Right |
| Function | Keyless Entry, Electronic Keyless Entry |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Handle Style | Knob, Grip |
| Handle Material | Metal |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Drive-In, Square Corner, Round Corner |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Mounting | Sectional |
| Lock Style | Single Point |
| Smart Home | Yes |
| Interconnected | No |
| Interior Handle Style | Knob |
| App Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Device Compatibility | Apple iOS Device, Google Home, Amazon Echo, Smartphone, Android |
| Wireless Communication | WiFi |
| Adjustable Throughbolt | No |
| Battery Quantity | 4 |
| Auto-Lock Capable | Yes |
| Insulation Type | Keypad |
| Lit Keypad | Yes |
| Motorized Deadbolt | Yes |
| Number of Codes | 250 |
| Collection | Halo |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI, UL |
| Country Of Origin | Mexico |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical, 1 Year Electronics |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| ADA | No |
| Door Thickness | 1-5/8", 1-7/8", 1-3/8", 1-1/2", 2", 1-3/4", 2-1/4" |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Backset | 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4", 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8", 1-1/2" |
| Edge Bore | 1" |
| Grip Center to Center | 9.6875 in. |
| Power Source | Battery |
| Battery Size | AA |
| Cylinder Included | Yes |
| Battery Included | Yes |
| Color | Satin Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.