Single Cylinder Keyless Entry: Lock and unlock the deadbolt using your cell phone, smart device or a traditional key. To lock or unlock the interior, simply use your device or the standard thumb turn. It has the versatility of keyless operation while still retaining the functionality of keyed entry and is a great addition to any smart home. It’s perfect for front doors, side or back doors, and garage entry doors.
Â
Â
Handleset (Lower Half): This is the lower half of a keyed entry set and is meant to be paired with a deadbolt. Choose from the standard single cylinder turn-key deadbolt or go with an electronic deadbolt that adds a variety of safety and convenience features.
Â
Features:
Handle set paired with a keyless entry deadbolt
BHMA grade 1 certified
Durable construction for lasting use
Installs easily into most standard prepared doors
Reversible handing installs on left or right handed doors
Within Bluetooth range, manage everything with the Kwikset app
250 customizable access codes with optional schedules
Alarm sounds after 3 consecutive incorrect codes are entered
Key Product Attributes:
Bluetooth Technology: Aura is a Bluetooth lock so you will need to be within Bluetooth range to control and manage the lock from your smartphone. Some features, such as sharing an existing access code, is available even if you’re not in Bluetooth range.
Easy In-App Management: Aura offers simplified, convenient access control and manage directly through the mobile app, when a paired smartphone is within Bluetooth range. The Kwikset mobile app is launching in tandem with the smart lock and will be available for free download via compatible smartphone app marketplaces, such as the Apple App Store or Google Play Store.
Advanced SmartKey Security: Aura features the latest version of Kwikset’s patented SmartKey Security. The advanced SmartKey Security provides strong resistance against common break-in methods like torque attacks, locking picking and lock bumping. SmartKey Security also allows homeowners to reset their security by re-keying their locks quickly and easily; rendering lost, loaned or unreturned keys useless. This technology allows you to re-key your lock in seconds with 3 simple steps and features stainless steel racks, pins, and side locking bar for increased strength and security.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 1-1/2″, 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 2″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, or Drive-In
Cylinder: SmartKey 5 Pin
Material: Zinc
Center to Center: 5-1/2″
Grip Center to Center: 9-11/16″
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Chelsea Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Function | Keyless Entry, Electronic Keyless Entry |
| Handshower | Left, Right, Reversible |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Knob, Grip |
| Latch Faceplate | Round Corner, Drive-In, Square Corner |
| Thermostat | Traditional, Transitional |
| Smart Home | Yes |
| Keyway | KW1 |
| Wireless Communication | Bluetooth |
| Mounting | Sectional |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Interconnected | No |
| Lock Style | Single Point |
| Battery Quantity | 4 |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Adjustable Throughbolt | No |
| Interior Handle Style | Knob |
| App Compatibility | Kwikset |
| Auto-Lock Capable | Yes |
| Device Compatibility | Android, Amazon Echo, Apple iOS Device, Smartphone |
| Insulation Type | Keypad |
| Lit Keypad | Yes |
| Number of Codes | 250 |
| Motorized Deadbolt | Yes |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI, UL |
| Country Of Origin | Mexico |
| Collection | Aura |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical, 1 Year Electronics |
| Series | Aura |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Backset | Adjustable 2-3/8" or 2-3/4", 2-3/8", 2-3/4" |
| Cross Bore | 1-1/2", 2-1/8" |
| Door Thickness | 2", 1-3/4", 1-3/8", 1-1/2", 1-7/8", 2-1/4", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Grip Center to Center | 9.6875 in. |
| Power Source | Battery |
| Battery Size | AA |
| Cylinder Included | Yes |
| Battery Included | Yes |
| Color | Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.